pár slov

O Dvorku

Historie

Teprve začínáme psát naší historii, ale o to nadšenější jsme z každého setkání, , které se na Dvorku děje!

Řehenický Dvorek je místem k setkávání, sdílení a inspiraci. Tvoříme jej s láskou a otevřeným srdcem.

Říkáme o něm, že je komunitním centrem. To je vlastně odborný výraz, kterým vysvětlujeme, “cože to vlastně v těch Řehenicích děláme”.

Dvorek je místem, kde se konají aktivity pro lidi žijící v okolí (bližším i vzdálenějším). Tak by sousloví “komunitní centrum” vysvětlila parafráze odborného slovníku.

U nás pod slovo komunita zahrnujeme náš záměr, aby setkávání na Dvorku přinášelo lidem to, že se dostanou do podobného naladění a začnou cítit sounáležitost – ať jsou jejich životy podobné či úplně jiné.  

Komunitních center je  v ČR celá řada, mimo jiné se tak přímo označuje i určitá sociální služba.

I proto jsme hledali něco speciálního, co by prostor v Řehenicích definovalo. Přišlo nám slovo Dvorek, které nám rezonovalo nejvíce. Inspirace přišla z dětství, kdy dvorek se ve vzpomínkách zobrazoval jako místo bezpečné pro hry dětí i uvolnění a odpočinek dospělých při letních návštěvách u babičky na vesnici, na které jsme vždy toužili žít.

Myslíme si, že i úplně obyčejný dvorek se může stát speciálním Dvorkem s velkým D. Jen záleží, čím jej lidé, kteří jej (spolu)tvoří, na něm se setkávají či na něm žijí, naplňují (o tom si můžete přečíst více v sekcích Hlavní myšlenka, Prostory, Společenství a Kalendář akcí)

Možná, když sousloví Řehenický Dvorek čtete, tak si řeknete, že je tam chyba…A máte pravdu. Gramatická chyba tam skutečně je. Slovo “dvorek” by mělo být správně s malým písmenem d na počátku. 

Proč tam tedy píšeme velké písmeno, když víme, že je to špatně?

Z jednoho prostého důvodu – a sice proto, že gramatika pro nás v tomto případě není tím nejdůležitějším. 

Dvorek píšeme s velkým D, protože má v našich životech opravdu velký význam. 

Jako mnohem důležitější než gramatiku totiž vnímáme to, co pro nás “Dvorek” znamená

Dvorek je totiž v tomto našem případě v Řehenicích pojmenováním místa, které  toto jméno obdrželo s jasným záměrem a vizí jeho naplnění. Více o tom pod odkazem Hlavní myšlenka. 

Těšíme se na vše, co nás na společné cestě s těmi, kdo se rozhodnout přidat, čeká.

Zveme vás na návštěvu přímo naživo, ale i prohlídku těchto webových stránek, kde se o Dvorku i lidech na něm a kolem něj, můžete dozvědět více.

Stále budujeme A těšíme se z každého pokRoku